Kniha „Ahoj sestro, vítej v Číně“

Knihu je možné zakoupit v knihkupectví Juditina věž, knihkupectví Galerie VI PER nebo zkontaktujte přímo nás.

Ahoj sestro, vítej v Číně

Markéta Mráčková, Barbora Šimonová

rozhovor v pořadu Bourání na Radiu Wave: https://wave.rozhlas.cz/cinane-nas-casto-pobavili-nekdy-k-slzam-o-pobytu-v-cine-s-architektkami-ze-8658399

fotoreportáž na webu UMPRUM ONLINE: https://online.umprum.cz/online/ahoj-sestro-vitej-v-cine

křest knihy v Galerii VI PER

úterý 7. 12. 2021 v 18 hodin

Vítkova 293/2, Praha 8

Kniha „Ahoj sestro, vítej v Číně“ reflektuje pětiměsíční pobyt Markéty Mráčkové a Barbory Šimonové v čtrnáctimilionovém severočínském městě Tchien-ťinu, od září 2019 do ledna 2020. Kniha je inspirována zážitky a zkušenostmi, které načerpaly během studia ve Škole architektury na Tchien-ťinské univerzitě v rámci studijního výzkumného stipendia. Vychází z osobních zážitků, místních motivů, deníkových zápisků, přečtených knih a článků. Knihu vydává kulturní družstvo cosa.cz.

„Osobními příběhy možná nelze reflektovat realitu tak rozporuplného systému jako je Čínská lidová republika. Ale snad lze s jejich pomocí přiblížit čtenářům některé stránky všedního života dvou Středoevropanek v téměř čtrnáctimilionovém severočínském městě. Pro knihu jsme vybraly zajímavosti, informace a zkušenosti, které nám pomohly pochopit specifika místní kultury nebo vyjasnit některá okcidentálně-orientální nedorozumění. Na nich chceme ilustrovat, jak mlhavá je představa průměrného Středoevropana o životě v Číně, kterou jsme zvyklí nazírat logikou naprosto rozdílného kulturního a politického zázemí, hodnot a zvyklostí.“ 

M. M. & B. Š.

Personal stories may not reflect the reality of such a contradictory system as the People’s Republic of China, but perhaps they might introduce readers to some aspects of the everyday life of two Central European women in a city of almost fourteen million in North China. The book contains selected curiosities, interesting facts and experiences that have helped us understand the specifics of the local culture, clarify some Western-Oriental misunderstandings and illustrate how vaguely an average Central European, with their mindset of a completely different cultural and political background, values and customs, understands life in China.

Tiráž

autorky: Markéta Mráčková, Barbora Šimonová

grafická úprava: Viktor Vejvoda

překlady z čínštiny, česká transkripce a slovník: Kačka Blátotlačka

redakce: Michaela Janečková, Irena Lehkoživová

fotografie: Markéta Mráčková, Martin Stoss, Barbora Šimonová

vydavatel: cosa.cz, kulturní družstvo

rok vydání: 2020

Tiskárny Havlíčkův Brod

ISBN 978-80-270-8958-1

formát: 141 stran, měkká vazba

velikost: 17 x 24 cm

Kniha vychází za podpory kulturního družstvo cosa.cz, Státního fondu kultury ČR a Nadačního fondu Art-Now.

Markéta Mráčková a Barbora Šimonová jsou architektky, absolventky Školy architektury AVU v Praze. V současné době působí jako asistentky Ateliéru architektury IV na UMPRUM. V roce 2016 založily kulturní družstvo cosa.cz, věnující se architektuře, umění, hudbě, literatuře a práci s filmem. Jsou spoluautorky knihy Legenda o sídlišti (2015), vydaly překlad příběhů Melancholie a dobrodružnost stavění: 25 zapomenutých staveb od Gottfrieda Müllera (2016), od roku 2016 se věnují natáčení portrétů staveb vzniklých v 80. letech. V roce 2020 byly nominovány na cenu Architekt roku.

Viktor Vejvoda absolvoval ateliér Nových médií na Akademii výtvarných umění v Praze. Věnuje se ilustraci a grafickému designu. S pomocí opensourcových nástrojů vytváří knihy vydávané vlastním nákladem. Je spoluautorem publikace Legenda o sídlišti (2015) a členem kolektivů Trojan Tactics a Kolxoz.

utopia.ooooo.page

Video „Ahoj sestro, vítej v Číně“

stopáž: 4:25

námět: cosa.cz

footage: Markéta Mráčková, Martin Stoss, Barbora Šimonová

editace, zvuk: Barbora Šimonová

hudba: jAUF (Peaks – demo)

2021