Cosa v Tianjinu

28. října 2019

České stopy v Tianjinu
Restaurace Prague Restaurant (založena roku 2014) se nachází v bývalé britské čtvrti. Navštívil ji Pavel Nedvěd, Bohuslav Sobotka, Jaroslav Tvrdík, Petra Kvitová, kapela Hradišťan a další. Ke čtení jsou tu čínské překlady Hrabala, Škvoreckého, Kundery, Kafky, Švejka a v češtině kniha Kubula a Kuba Kubikula. Před vchodem stojí obrovský Krteček a vrchní, co se jmenuje Steven. Guláš s knedlíky chutnal česky.

Nejstarší dřevostavby

V knize „A Pictorial History of Chinese Architecture“ od architekta Liang Sichenga (Liang Ssu-ch’eng) jsme našly fotografii nejstarší známé čínské dřevěné konstrukce. Jedná se o Foguang Temple z roku 857 n. l. (pět kilometrů od městečka Doucun, Wutai County, Shanxi Province; v knize je označen jako „the Main Hall of Fo-kuang Ssu“). Druhý nejstarší je Dule Temple s obří keramickou 11hlavou sochou bohyně Guanyin z roku 984 n. l. (město Jixian, Jizhou Dsitrict; v knize je chrám označen jako „Kuan-yin Ke“ nebo „the Hall of Avalokiteśvara“).

Karaoke palác
Zažily jsme odpolední oslavu narozenin v pronajaté místnosti v „karaoke paláci“ ve třetím patře obchodního centra. Veselit se odpoledne je o polovinu levnější než večer. V místnosti jsou k dispozici tři mikrofony, malé podium a dvě obrazovky, na kterých jedou vámi vybrané písně s textem. Chodby jsou obložené žulou, dámské záchody byly laděny do zlaté a pánské do stříbrné folie. Po veselém odpoledni hrozí některým Evropanům nebezpečí upadnutí do „asijského“ nihilismu.

Záchodová kultura je úzce spojena s místní mopovou kulturou. Na co kýbl… mop jde přece vymáchat v každé záchodové (turecké) míse. Na odpadních trubkách pravděpodobně nejsou sifony, podle zápachu se můžete snadno orientovat v každé budově. Pozor, není samozřejmostí se na záchodech zavírat v kabince, ale je běžné při tom wechatovat.

Čínská zdvořilost

Pokud se vám bude zdát, že Číňani se chovají neslušně, zůstaňte v klidu. „Neberte to příliš vážně!“ Jde totiž – dle naší učitelky čínské kultury – o čínskou zdvořilost. Když vás někdo pozve na večeři, předpokládali byste, že to bude zítra, za týden nebo za měsíc. V Číně to může být i za rok nebo nikdy. Pak je pozvání jen zdvořilost. Pokud někdo nepřijme dárek, je to ze zdvořilosti. Vnucujte mu ho dál, napotřetí jej přijme. Když někdo něco slíbí a nedodrží – jasná zdvořilost.

Čínština
Čínština má čtyři fonetické intonace samohlásek – rovně, nahoru, dolů-nahoru a dolů. Bā znamená osm, bá znamená táhnout, bă znamená cíl a bà znamená táta. Fonetický přepis čínských znaků se nazývá pinyin a různé čárky nad samohláskami znázorňují danou intonaci. Čínština sice neskloňuje, nečasuje a používá jen infinitivy („Ty jít škola?”, „Ty jmenovat co jméno?“, „Dnes týden kolik?“, což znamená „Co je za den?“ a když je čtvrtek, tak je „týden čtyři“.) S infinitivy jednoduchost končí. Písmo samozřejmě nejsou obrázky, ale znaky s jasně danými tahy. Číňané nepoužívají slovo Čína, ale Země středu 中国, neboli v pinyinu Zhōngguó. První znak je pro střed(ní) a druhý znak pro zemi. Pro čínštinu se používají dvě různá slova. Mluvená čínština je 汉语 Hànyŭ, zatímco psaná čínština je 中文 Zhōngwén.
Po měsíci jsme schopné si objednat kafe a čaj bez cukru, máme na výběr teplé i studené, ale protože slovo teplý: rè je složité na vyslovení (něco jako [žřje] se zatnutým břichem), tak si musíme pomáhat anglickým hot. Zvládneme říct, že nechceme rýži, dává se totiž automaticky ke všemu a po měsíci jí má člověk po krk. Umíme pozdravit a poděkovat, rozloučení nám jde hůř. 
zdroj gif: writtenchinese.com

Šutry nejvyšší třídy

V knize Chinese Architecture od Cai Yanxina jsme se ohledně tvaru a výběru kamenů dozvěděly, že nejlepší kameny pochází z jezer a jsou tvarovány vodou. „Velký malíř Mi Fu (1051-1107 n. l.) žijící za dynastie Song shrnul, že vynikající kameny by měly mít tyto standardy: štíhlý, členitý, děravý, proděravěný (slim, rugged, leaky, penetrated). Ty, které splňují všechny čtyři standardy, mohou být považovány za kameny nejvyšší třídy.”

Uzavřená struktura

Pro koncept starověkých čínských měst bylo důležité uzavření měst za zdí, přesná symetrie a severo-jižní střední osa (znak pro střed 中). V přísně kontrolované uzavřené struktuře měst měla každá ulice, každé tržiště a každý obytný okrsek svoji vlastní ohraničující zeď se strážcem brány, který okresek ráno otevíral a večer uzavíral (enclosed-structure, v čínštině původně nazývána lü li, později li-fang, fang=obytný okrsek). Za dynastie Song (960-1279 n. l.) byla tato forma vystřídána otevřenější strukturou tzv. fang xiang (xiang=ulice spojující obytné okrsky; na severu Číny nazývány hutong). 

Hello sister, welcome in China
K příležitosti 100letého výročí komunistické strany v roce 2021 bude společnost středně pokročilá ve všech ohledech. Sen o omlazení (the dream of rejuvenation) se stane skutečností roku 2049.

4. října 2019

Kamery jsou všude

Nenašly jsme zatím místo, které by bylo mimo dosah kamer. Pokud je záznam z kamery potřeba, do 40 minut ho ze systému vyloví a zašlou příslušném pracovníkovi na jeho WeChat.

Komiksové dopravní značky

Nevyhazujte z okna banány nebo chobotnice, nevykládejte si za jízdy vtipy, nenakládejte si na auto moc balíčků, pokud vidíte něco ve sklenici, nevyjíždějte, neběhejte pod sanitku, nesmějte se do mobilu.

Zdravotní prohlídka
Poté, co jsme zjistily, že rentgen může být i v autobuse, ztratily jsme veškeré iluze o čínském zdravotnictví. 
Jak to může fungovat, když si musíte vše sami platit, ačkoliv se tvrdí, že máte zdravotní pojištění? Nejdřív zaplať, potom léčba. Tedy abychom byly přesnější, buď v nemocnici zaplatíte moc málo na to, aby vám to pojišťovna proplatila anebo zaplatíte příliš moc, aby vám to pojišťovna proplatila.
Japonský funkcionalismus v japonské čtvrti v Tianjinu z roku 1926 (No. 34-46 Menggu Road). Japonskou čtvrtí chtěli městští plánovači v 50. letech protáhnout široký bulvár, ale nedošlo k tomu.

Prostorová organizace většího počtu osob

Protože Číňanů je hodně, předpokládaly jsme, že umí hravě organizovat větší počet osob. Ale mýlily jsme se. Školní úředníci sezvou největší možný počet lidí na jednu konkrétní hodinu a s opovržením pak pozorují, jak se všichni derou o místo u jejich stolu. Vydávají stanoviska typu: „Chybí vám ještě tenhle žlutý papír, nemáte kopii tohoto dokumentu, máte čárový kód od policajtů?“. 

Vše by šlo jednoduše zlepšit trochou němectví a nástěnkou se vzory potřebných dokumnetů/papírů. 

Podepsaly jsme, že nebudeme příliš pít (alkohol), nebudeme používat benzínový motor, nebudeme mít příliš mnoho intimních přátelství a nebudeme se veřejně modlit, ale můžeme mít to, čemu věříme („beliefs“). A že nebudeme plavat v kampusovém jezírku.

Jen v Číně je možné zaplatit za vstup na pláž a pak se nesmět koupat, protože voda je moc studená.
Palačinka se slisovaným příběhem aneb přechod z třetí do druhé dimenze.
Pracovní doba 996 – od 9 do 9, 6 dní v týdnu
Nový návrh pracovní doby pro Číňany 996 podporuje Jack Ma, spoluzakladatel internetové obchodní společnosti Alibaba (Alipay s 52% a WeChat Pay se 44% jsou dvě nejpoužívanější a nejpopulárnější aplikace pro online platby).
Nancuiping Park
Hledáme přírodu. Našly jsme asi jediný kopec v celém městě – je na něm park i malá sjezdovka. Místní nás upozorní na to, že tento kopec je původně velká hromada odpadků.
Země středu slaví 70 let
Země se proměnila ve Vlaječkové království, před tribunami se prohání Východní vítr (Dongfeng-41= East Wind-41), reproduktory přejí celosvětový mír a všichni si pochvalují čistý vzduch.

12. září 2019

Core Socialist Values vydané 23. prosince 2013.

Jezdí se úplně na všem, ve všem a všemi směry i protisměry. Jezdí se potichu na baterky/elektromotory.

Aby se nemusely umývat talíře, stačí nasadit pevnější igelitové pytlíky.
Kameny s nápisy jsou na každém rohu. Naše učitelka čínské kultury říká, že tam jsou místo soch.
Poštovní ulička v kampusu Tianjin University. Pošta se ráno vyhází na jednu stranu chodníku a odpoledne roztřídí na straně druhé. Co přijde v dešti?
Budova Školy architektury (architekt Peng Yigang, 1990) v hlavní ose tianjinského kampusu, tam vzadu za jezírky.
WeChat se tváří jako WhatsApp, ale ve skutečnosti funguje jako komplexní nástroj pro všechno – osobní, pracovní, státní. Wechat je spojen s bankovním účtem, probíhají přes něj online platby v obchodě, je spojený se studentskou kartičkou, je určen pro kompletní komunikaci s učiteli i spolužáky. Je potřeba prostě pro všechno, co člověk dělá. Bez něj si nepůjčíte ani kolo. Emaily ani jiný druh komunikace se tu nepoužívá. Nejede facebook, youtube, wikipedie (ve vyhledávacím náhledu), google, ale jako vyhledávač funguje bing.com. Videa jde pustit i přes jiné přehrávače. Nebo je nutné si předplatit či stáhnout VPN, ale prý taky časem přestane fungovat.
Rozvoj moderního Tianjinu (alt. Tientsin) začal během dynastie Ming (1368-1644), když bylo hlavní město přesunuto z Nanjingu do Pekingu (jméno Tianjinwei znamená „obrana nebeského zálivu“). Během dynastie Qing (1644-1911/12) se z Tianjinu stalo významné obchodní centrum severní Číny (přístav pro Peking) díky jeho poloze na řece Haihe (dříve Peiho). Již v 17. století bylo město opevněno zdí vysokou 7,6 m. Mezi lety 1860 a 1902 vznikly v Tianjinu koncese osmi evropských států: Británie (1860-1943, modře), Francie (1861-1943, šedě), Japonska (1898-1941, červeně), Německa (1899-1917, oranžově, jižně od Británie), Ruska (1900-1920, žlutě), Rakouska-Uherska (1901-1917, zeleně), Itálie (1902-1941, oranžově) a Belgie (1902-1931, mimo výřez mapy, jižně od Ruska). Evropské čtvrti jsou na mapě Tianjinu stále patrné. Obdélník ležící severozápadně od evropských čtvrtí je nejstarší část Tianjinu. Mapa Tianjinu z roku 1912.
zdroj: britannica.com, en.wikipedia.org
zdroj mapa:http://china-underground.com/2016/03/07/34-beautiful-old-maps-china/