Obnova domu na Letné

Bytový dům v Kamenické ulici v Praze je čtyřpodlažní s obytným podkrovím a jedním podzemním podlažím. Stojí na nároží ulic Kamenická a Milady Horákové a má půdorys tvaru L. Dům je z konce 19. století, první plány zachované v archivu Prahy 7 jsou z roku 1890 a byl původně třípodlažní, pavlačový s malým dvorem. Na konci 20. let 20. století měl být zvýšen o dvě patra, ale došlo k navýšení jen o jedno patro.

Obnova domu byla dokončena letos po více než čtyř letech. Dům má obchodní parter a celkem deset bytů. V každém patře se nachází tři pronajímatelné byty a v přízemí má dva samostatné komerční prostory k pronájmu. Předmětem rekonstrukce byla oprava většiny bytů, nové uspořádání dispozic bytů, kompletní výměna veškerých instalací v domě a oprava společných prostor včetně vestavby nového výtahu. Ve společných prostorech domu byly obnoveny a doplněny teracové podlahy, obnoveny omyvatelné nátěry a u vstupu byly realizovány nové atypické do stěny zapuštěné poštovní schránky.

Největším zásahem do vzhledu domu byla výměna nepůvodních obchodních výkladců z 80. let 20. století a  jejich navrácení do původní podoby (výšky). Dům je v městské památkové zóně a úpravy fasády i výměna výkladců byly provedeny dle pokynů památkové péče. Na fasádě je použitý vápenný nátěr v bílé a šedé barvě, který se nanáší ručně a vytváří tak specifickou živost natřeného povrchu. 

Projekt byl naší dlouholetou prací pro soukromého investora, který si přál dům zbavit nekvalitních nánosů z 90. let 20. století a mít jej kompletně (technicky i vizuálně) v pořádku. Dle jeho slov se z nejošklivějšího domu v ulici stal nejkrásnější.

foto: Jan Maštera