Architektura výstavy Zenga – japonské zenové obrazy ze sbírky Kaeru-an

Národní galerie Praha vystaví vůbec poprvé část sbírky Kaeru-an, tedy sbírky „Z žabí chýše“, která představí japonskou zenovou malbu a kaligrafii ze 17.⁠–⁠20. století. Tuto unikátní kolekci zenového umění daroval Národní galerii v roce 2019 nizozemský umělec a sběratel Felix Hess. 

Kurátorky: Markéta Hánová a Jana Ryndová 

27. 5. – 18. 6. 2023

Salmovský palác, Hradčanské náměstí 1

https://www.ngprague.cz/udalost/3295/ZENGA-japonske-zenove-obrazy-ze-sbirky-kaeru-an

V architektonickém řešení výstavy Zenga – japonské zenové obrazy ze sbírky Kaeru-an Národní galerie v Praze se pracuje s minimalistickou výstavní instalací. Architektura výstavy je založena na promyšlené kombinaci základních prvků (sklo, kameny, desky z překližky). Prvky jsou použity ve svém přírodním stavu a lze je po skončení výstavy znovu využít. Cílem je přistoupit k architektuře výstavy tak, aby nevznikaly žádné zbytečné konstrukce ani odpad.

Vystavené japonské svitky jsou zakryty sklem opřeným o zeď, sklo je u země zabezpečené velkým kamenem. Texty k jednotlivým kapitolám jsou vytištěny na papíře a přilepeny na překližkovou desku, která je obdobným způsobem opřená o zeď a zajištěna dřevěnými klíny. Dalšími prvky ve výstavních prostorech jsou dřevěné asymetrické poličky, malé stoličky na sezení s plsťovým válcem a větší desky na sezení, které mají plsťové válce místo nožiček. Tyto prvky jsou inspirované motivy a formami z japonské architektury.

foto: © Národní galerie Praha, A. Márová

2. rotace děl

foto: © Národní galerie Praha, Adéla Kremplová