cosa.tv🔥3 dokumenty o architektuře 80. a 90. let ~ 2021

V roce 2021 natočilo družstvo Cosa tři nové dokumenty o architektuře 80. a 90. let. V letošních dokumentech promlouvají architekti Daniela Fenclová, Petr Kovář, Jiří Mojžíš a Jiří Suchomel, rozhovory s nimi vedou Veronika Vicherková, Klára Benešovská a Rostislav Švácha.

Dokumentů existuje již šestnáct a jsou volně přístupné v online video archivu na www.cosa.tv.

Věnovat se architektuře doby normalizace je rozhodnutím strategickým – sorela padesátých let byla akceptována, „zlatá šedesátá“ téměř adorována, z let sedmdesátých jsou uznáváni pohrobci předchozí dekády, jakými jsou například tehdy dokončené stavby Machoninů nebo SIALu. Architektura 80. let bez povšimnutí mizí a je zatím jen cílem návštěv podivných „fajnšmekrů“. Není ještě dost stará na to, aby si zasloužila památkovou ochranu, navíc je často prodchnuta duchem postmoderny, dnes nepříliš populární estetikou. U mnohých staveb probíhají – nebo již bohužel proběhly – zásadní rekonstrukce, přestavby a dostavby. Realizace z této doby nejsou prozatím běžným předmětem památkové ochrany, proto je důležité zaznamenat nejen dochovanou původní podobu, ale také vzpomínky autorů na ideové zdroje, inspirace či podmínky realizace v dané době.

Videodokumenty usilují vzbudit v divácích zájem a porozumění pro stavby z 80. a počátku 90. let. Ty stále čekají na podrobnější uměleckohistorické zpracování a pozornost veřejnosti. Oproti předchozím rokům se záběr rozšiřuje o přesahy do 90. let, kdy někteří z autorů dokončovali své zakázky z 80. let nebo naopak získali nové za zcela jiných podmínek a okolností. Projekt je od roku 2021 určen díky anglickým titulkům jak českému, tak zahraničnímu publiku. 

Realizace Petra Kováře a Daniely Fenclové

Petr Kovář spolu s Danielou Fenclovou vstoupili na architektonickou scénu zkraje osmdesátých let, a to počinem ne zcela typickým – vydali knihu pro děti Domeček, domek, dům. Později realizovali interiéry hotelu Naháč spolu s Kurtem Gebauerem a Ivanem Kafkou. Daniela Fenclová s Petrem Kovářem realizovali také projekt přestavby kostela Církve československé husitské v Benešově s unikátní Trombeho stěnou.

30 minut

účinkují: Daniela Fenclová, Kurt Gebauer, Ivan Kafka, Petr Kovář, Veronika Vicherková

Kostel Církve československé husitské v Benešově u Prahy, pohled z ulice

Stavby Jiřího Mojžíše ze 70. a 80. let

Jiří Mojžíš zahájil svou tvorbu letní chatou ve Viničných Šumicích v roce 1970. V osmdesátých letech už byl etablovaným autorem rodinných domů, do roku 1990 jich bylo podle jeho návrhu postaveno přibližně patnáct. Autor vychází vstříc požadavkům klientů, jeho záběr se prostírá od střídmých rekonstrukcí po tvarově nevšední novostavby.

24 minut

účinkují: Klára Benešovská, Jiří Mojžíš

Chata ve vinici, Viničné Šumice

Stavby Jiřího Suchomela 1975-1990

Jiří Suchomel je od šedesátých let výraznou postavou tuzemské architektonické scény, jeho tvorba je spojena se severními Čechami, kde působil od příchodu do SIALu v roce 1969. V sedmdesátých letech navrhnul kulturní dům v České Lípě, který však byl realizován až v letech 1984-1990 a pro veřejnost byl otevřen až v momentě, kdy se měnily požadavky na provoz i majetkoprávní situace. Dokument je doplněn o medailony dalších Suchomelových staveb – České státní pojišťovny v Liberci, tenisový klub v Ruprechticích a Českou pojišťovnu v Teplicích.

27 minut

účinkují: Jiří Suchomel, Rostislav Švácha

Kulturní dům v České Lípě

text: Michaela Janečková

koncept: cosa.cz, Markéta Mráčková, Barbora Šimonová

kamera: Jan Maštera

zvuk: Barbora Šimonová

střih: Jan Maštera

hudba: Jaroslav Šlauf

titulky: Viktor Vejvoda

anglické titulky: Petr Čapek

cosa.cz 2021