I Can Be Architektka

Manifest vznikl jako příspěvek do sborníku Introspekce, který byl vydán sdružením 4AM (Fórum pro architekturu a nová média) v roce 2014.

– – –

INTROSPEKCE, předběžné mapování začínající generace architektů s vazbou na město Brno

– – –

I Can Be Architektka

Naše sebepozorování vychází z klasického rozdělení na pocity (vjemy vnějších objektů) a úvahy (vnitřní děje mysli). Text je složen z útržků našich korespondencí, promluv klientů, rad kolegů a našich vzájemných dialogů.

 

Obr. 1 Architektka je mladá krásná dáma navrhující a kontrolující domy. K pracovnímu příslušenství samozřejmě patří bezpečnostní helma.

 

Obr 2. Architekt je hrdina, milenec, vždy mimo dosah, ve finančních potížích, workoholik nebo kombinace všeho výše uvedeného. Stereotypní image architekta – muž, běloch, dobře oholen, s tmavými vlasy a hnědýma očima.

Ivana

Ahoj, zdědila jsem chatku na Křivoklátsku u Berounky. Zjistila jsem, že nemá žádný základy. Proto jsme si říkali, že to celý shodíme a znovu postavíme. Nechceme katalogový dům, protože se nám nelíbí. Taky můj brácha má stavební firmu, která by mi to postavila. Uměla bys nám to nakreslit?

Kolik na to mám peněz? Nevím, no, je to 6×4 m a dvě patra, dřevostavba. Ale nespěcháme na to, my bychom tě tam o víkendu vzali, ukázali ti to.

No, že bychom tě tam dovezli a ty bys nám to tam nakreslila.
No teďka v zimě chceme stavět, třeba v únoru.
Cože?! Tolik? Dvacet tisíc, já myslela tak desetinu, že by to stálo.
Ježíš, to jsem si vůbec neuvědomila, tak díky. Tak já ti když tak zavolám.

Jonáš

Skvělá studie, vážně, jsem moc spokojený. Ano, rozumím tomu, vypadá to výborně, prosím, pošlete fakturu a domluvíme se na další spolupráci.

Rozhodl jsem Váš návrh pro realizaci prostoru nevyužít.  Není to nic osobního, nicméně jsem barvy již zvolil a je skoro vymalováno, nábytek  i ostatní věci jsou zcela od návrhu odlišné.
Dovoluji si tedy navrhnout snížení částky za návrh na půlku, jelikož nedojde k realizaci.
Jak říkám, rád Vám ukážu hotový produkt, kde se můžete přesvědčit samy. Nakonec provádím realizaci sám dle mých představ. Rozhodl jsem se pro jiné barvy, nábytek, vybavení a celkový styl. Určitě Vám hotový produkt velmi rád ukážu.

Monika

Budeme rekonstruovat byt a potřebovala bych pomoci s přípravou nákresu bytu a se stavebním povolením. Bylo by možné se spolu sejít, zajít do bytu a říci si, co a jak?

Bohužel to je příliš dlouho, čtrnáct dní čekat nemůžu. Příští měsíc by se mělo začít bourat.

Evropa

Zažádaly jsme o grant na 1800 Kč, dostaly jsme jej v plné výši. V projektu jsme ušetřily, zbylo 350 Kč. Peníze jsme se pokusily vrátit.

Proboha to mi nemůžete vracet, nějak to vyúčtujte, sežeňte si třeba paragony. Kvůli těmhle třem stovkám by nám z ministerstva nemuseli dát příště milion, to nejde jim to vracet.

Chceš si z grantu zaplatit za odvedenou práci, abys to nemusel dělat zadarmo? Musíš navýšit položky na dvojnásobek. Stejně ti to nedají celý. Nedávají to ale celý, protože to všichni naschvál navyšují. Právě, navýšíš to dvojnásobně, oni ti to o třetinu strhnou a pořád to můžeš udělat. Stejně postupuješ s dofinancováním. Potřebuješ dofinancovat z vlastních zdrojů 30%? Navýšíš položky o třetinu.

Obr 4.
Skvělé pracovat pro banky, navíc banky mají peníze pořád, že?
Zdá se, že úvěry už tak nefrčí jako dřív, tak je fajn k nim přihodit nějakej bonus
Zadáčo
Tuhle profesi bych finálně zrušila

Slovníček

art rezidence, bytový park, city, rezidence, viladům = bytový dům
arkády, atrium, centrum, fórum, galerie, kulturní centrum, metropole, palác, park, plaza = obchodní dům

I Can Be Dream Project_mrackova_simonova

Obr 5. Narazily jsme na investorku, bohatou a vzdělanou. Místo vlastní vily se rozhodla postavit sociální bydlení pro seniory. Zaplatila nám dopředu zálohu na práci a trvá na tom, abychom na domě spolupracovaly s jeho budoucími nájemníky. Nespěchá. Ví, že pracujeme na dobré věci. Dům bude v centru Prahy v místě, kde měl původně stát velký obchodní dům. Jednotlivé řemeslníky či firmy si můžeme vybrat samy, o generální dodávky naše investorka nestojí. Městská část ji podporuje a díky tomu bude v části pozemku veřejný park, jinak by totiž dle platných norem celou plochu zabralo parkovaní.

Bez googlu nic nevymyslíš.