cosa.tv­čöą3 dokumenty o architektu┼Öe 80. a 90. let ~ 2022

V roce 2022 nato─Źilo dru┼żstvo Cosa t┼Öi nov├ę dokumenty o architektu┼Öe 80. a 90. let. V dokumentech ├║─Źinkuj├ş architekti Zden─Ťk Fr├ínek, Barbara Potysz, Franti┼íek Novotn├Ż a Ale┼í Moravec. Rozhovory s nimi vedou Rostislav ┼áv├ícha, Martin Strako┼í a Radom├şra Sedl├íkov├í.

Dokumenty jsou voln─Ť p┼Ö├şstupn├ę v online video archivu na www.cosa.tv.

V─Ťnovat se architektu┼Öe doby normalizace je rozhodnut├şm strategick├Żm ÔÇô sorela pades├ít├Żch let byla akceptov├ína, ÔÇ×zlat├í ┼íedes├ít├íÔÇť t├ęm─Ť┼Ö adorov├ína, z let sedmdes├ít├Żch jsou uzn├ív├íni pohrobci p┼Öedchoz├ş dek├ídy, jak├Żmi jsou nap┼Ö├şklad tehdy dokon─Źen├ę stavby Machonin┼» nebo SIALu. Architektura 80. let bez pov┼íimnut├ş miz├ş a je zat├şm jen c├şlem n├ív┼ít─Ťv podivn├Żch ÔÇ×fajn┼ímekr┼»ÔÇť. Nen├ş je┼ít─Ť dost star├í na to, aby si zaslou┼żila pam├ítkovou ochranu, nav├şc je ─Źasto prodchnuta duchem postmoderny, dnes nep┼Ö├şli┼í popul├írn├ş estetikou. U mnoh├Żch staveb prob├şhaj├ş ÔÇô nebo ji┼ż bohu┼żel prob─Ťhly ÔÇô z├ísadn├ş rekonstrukce, p┼Öestavby a dostavby. Realizace z t├ęto doby nejsou prozat├şm b─Ť┼żn├Żm p┼Öedm─Ťtem pam├ítkov├ę ochrany, proto je d┼»le┼żit├ę zaznamenat nejen dochovanou p┼»vodn├ş podobu, ale tak├ę vzpom├şnky autor┼» na ideov├ę zdroje, inspirace ─Źi podm├şnky realizace v dan├ę dob─Ť.

Videodokumenty usiluj├ş vzbudit v div├íc├şch z├íjem a porozum─Ťn├ş pro stavby z 80. a po─Ź├ítku 90. let. Ty st├íle ─Źekaj├ş na podrobn─Ťj┼í├ş um─Ťleckohistorick├ę zpracov├ín├ş a pozornost ve┼Öejnosti. Oproti p┼Öedchoz├şm rok┼»m se z├íb─Ťr roz┼íi┼Öuje o p┼Öesahy do 90. let, kdy n─Ťkte┼Ö├ş z autor┼» dokon─Źovali sv├ę zak├ízky z 80. let nebo naopak z├şskali nov├ę za zcela jin├Żch podm├şnek a okolnost├ş. Projekt je od roku 2021 ur─Źen d├şky anglick├Żm titulk┼»m jak ─Źesk├ęmu, tak zahrani─Źn├şmu publiku. 

Stavby Zde┼łka Fr├ínka z 80. a 90. let

S architektem Zde┼łkem Fr├ínkem hovo┼Ö├ş v interi├ęru Kartografick├ęho centra historik a teoretik architektury Rostislav ┼áv├ícha. V dokumentu se vedle v├şce zn├ím├ęho Kartografick├ęho centra ve Velk├Żch Opatovic├şch objev├ş i m├ęn─Ť zn├ím├ę realizace rodinn├ęho domu v Hodon├şn─Ť, vestavba z├ízem├ş restaurace na Blanensk├ę p┼Öehrad─Ť (ji┼ż t├ęm─Ť┼Ö zni─Źen├í), ale tak├ę prvn├ş men┼í├ş realizace restaurace a z├ízem├ş koupali┼ít─Ť ve Sloupu v Moravsk├ęm krasu.

28 minut

├║─Źinkuj├ş: Zden─Ťk Fr├ínek, Rostislav ┼áv├ícha

Kartografick├ę centrum ve Velk├Żch Opatovic├şch

Stavby Josefa Kiszky a Barbary Potysz z 80. a 90. let

Vzhledem k n├íhl├ęmu ├║mrt├ş Josefa Kiszky p┼Öed nato─Źen├şm dokumentu, vystupuje v dokumentu jeho tehdej┼í├ş spolupracovnice architekta Barbara Potysz. Rozhovor vede historik Martin Strako┼í v kin─Ť Centrum, kter├ę architekta Potysz rekonstruovala s architektem Kiszkou v roce 2012. V d├şle je zdokumentov├ín Polyfunk─Źn├ş B├şl├Ż d┼»m v Hav├ş┼Öov─Ť. Nejv├şce stop├í┼że je v─Ťnov├íno realizaci Gymn├ízia a Obchodn├ş akademie v Orlov├ę a d├íle je zdokumentov├ín bytov├Ż d┼»m v Albrechtic├şch.

27 minut

├║─Źinkuj├ş: Barbara Potysz, Martin Strako┼í

Gymn├ízium a Obchodn├ş akademie v Orlov├ę

Stavby Franti┼íka Novotn├ęho a Ale┼íe Moravce z 80. let

Rozhovor histori─Źky a teoreti─Źky architektury Radom├şry Sedl├íkov├ę s architekty Franti┼íkem Novotn├Żm a Ale┼íem Moravcem. V tomto d├şle byly zdokumentov├íny Provozn─Ť technick├í budova metra trasy B na Palack├ęho n├ím─Ťst├ş v Praze, Integrovan├Ż obytn├Ż soubor v ulici Moskevsk├í v Praze a n─Ťkolik plynov├Żch kotelen na Jihoz├ípadn├şm M─Ťst─Ť v Praze.

28 minut

├║─Źinkuj├ş: Franti┼íek Novotn├Ż, Ale┼í Moravec, Radom├şra Sedl├íkov├í

Provozn─Ť technick├í budova metra trasy B na Palack├ęho n├ím─Ťst├ş v Praze

koncept: cosa.cz, Mark├ęta Mr├í─Źkov├í, Barbora ┼áimonov├í

kamera: Jan Maštera

zvuk: Barbora Šimonová

střih: Jan Maštera

hudba: Jaroslav Šlauf

titulky: Viktor Vejvoda

anglick├ę titulky: Petr ─îapek

cosa.cz 2022